Hledá se někdo, kdo mě bude bezmezně milovat, pravidelně mě krmit a jinak mě vůbec neotravovat. Kdo se hlásí?

Jak být vegan? Aneb o pozérství a podobných zvěrstvech

6. května 2017 v 19:44 | O. |  Názory
Neboj se Čtenáři,
nejsem pokrytec, nebudu tě tu poučovat o tom, co máš a co nemáš jíst, sama nedám na smaženou slaninu dopustit. Chtěla jsem se tady rozepsat o jisté skupině lidí, která je terčem internetových vtipů a dost lidí ji nemá ráda.
Pokud se totiž řekne "vegan" samozřejmě se hodně lidem vybaví hipík, nebo hipster, který se místo "Ahoj, já jsem Franta" představuje formulkou "Ahoj, já jsem vegan"

Schválně, kolik je mezi vegany pozérů?
Kdyby celý svět měl mluvit pravdu, tak nejenže by hodně lidí přišlo o kamarády, ale jakmile by sis zašel na nějaký veganský sraz a hlasitě se otázal "Tak kolik lidí dělá tu veganskou věc jenom kvůli tomu, že věří, že jsou tak lepší než ostatní a dávají jim to rádi najevo?" tak věřím, že by se zvedl celý les rukou.

Lidi jsou vážně zvláštní, nemyslíš? Nosí, poslouchají, říkají a teď i dokonce jedí to, o čem si myslí, že zapadnou. Máme to v genech, tu touhu zapadnout, je sice těžké jít proti davu, ale ne nemožné. Pokud se tvé vnitřní přesvědčení shoduje s přesvědčením členů tvé skupiny, není, tak na tom není nic špatného, když zapadneš. Nemysli si, že tě tu navádím k tomu, aby jsi stál v koutě a tvářil se jako ten nejdrsnější samotář (to je moje práce, do zelí mi nelez). Mimochodem, černé na bílém, nebo v jakýchkoli barvách, ve kterých tento blog v budoucnu bude se nedá dobře rozpoznat sarkasmus, ale snad to zvládneš, přeci jen, jsi moje unikátní sněhová vločka, ne? A já sprostě kopíruju tuhle frázičku, snad mi to odpustíš.

Pokud ale stejně jako já miluješ slaninu, nebo třeba smažená vajíčka, osud zvířat ti je putna a dobrovolně je nejíš, nebo jíš, ale tvrdíš o sobě něco jiného, pokud nesnášíš screaming a nosíš tričko s motivy Slipknotu, aby si se zapojil do skupiny... Něco bych ti pověděla, ale jsi můj čtenář, tak bych na tebe neměla být zlá, pokud chci, aby si se sem ještě někdy vrátil.
Prosím, jenom se nad sebou zamysli, proč si nestojíš za tím, co doopravdy máš rád?
Možná nebudeš v očích ostatních skvělý, ale já osobně obdivuju lidi, kteří si stojí za svým. Když klesneš ve svých očích, tak je to špatný.

Vyzývám tě tedy, nestyď se za to, co rád jíš, posloucháš, říkáš, myslíš si, či jinak děláš, protože jseš to ty a za sebe by si se stydět neměl.

A kolik je mezi vegany pokrytců?
Být veganem je velice, ale velice ušlechtilé, to si jak myslím, tak to taky říkám, protože se mi dvakrát nechce naštvat tuto skupinu lidí, nebo alespoň tu radikální část, protože být ve křížku s naštvanými radikály, to je jako kolem roku dva tisíce dvanáct říct, že nemáš rád Justina Biebra. Velice únavné a otravné.
Ušlechtilý vegan je pro mě ten, který se dobrovolně vzdá živočišných produktů i když mu chutnají z důvodu, že má rád zvířata. Myslím, že pak jsou ještě dva druhy veganů, které mi nevadí, abychom si správně rozuměla, vadí mi ti, kteří se představují frází "Ahoj já jsem vegan.", jsou to lidé, kteří živočišné produkty nejí z důvodu zdravotního omezení, nebo chuti. Sama nejím některé druhy masa, protože mi zkrátka nechutnají.
U ušlechtilých veganů pak předpokládám, že nebudou nosit kožené věci, kožešiny, nebo řasy od jisté slepice... (proti kožešinářskému průmyslu mám veliké výhrady a proti té slepici taky, protože mazání komentářů a zapírání oné kožešiny, tak snad omluvíš tento explicitní výraz), jinak by to přeci pokrytci byli, ne?

A co já?
Já mám ráda zvířata, vážně mám, ale jsem sobec. Omlouvám se ti, pokud si na mě v komentářích chceš zchlatit žáhu, do toho. Všechno co o mně řekneš buď už vím, nebo vím, že to není pravda.
 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Hrobárova Dcéra Hrobárova Dcéra | Web | 6. května 2017 v 19:57 | Reagovat

Jooo :D ja som všežravec a nerobí mi problém konzumovať iné živočíchy.
Ale je pravda, že medzi veganmi je hromada radikálov, ktorí by každému, kto je mäso najradšej odtrhli hlavu... Akosi si neuvedomujú, že svojim správaním klesajú na veľmi, veľmi nízku úroveň

2 rampatau rampatau | 7. května 2017 v 2:06 | Reagovat

Nikdy jsem neřešil, proč je někdo vegan, ale jejich poznámky a narážky mi vždy vařily krev. Podobně jsou na tom i nekuřáci, ale to bych odbočil. Co na veganech nechápu je, že si dělají veganské náhražky masových jídel. Např. veganský párek. Vždy mi přišlo, že pokud vytvářejí takové produkty, psychicky se neztotožnili s veganstvím. Je mraky veganských a vegetariánských jídel a receptů, tak proč vytvářen náhražku čistě masového produktu???
Jinak se ztotožňuji s názorem, že veganství je spíše trendová záležitost. Lidstvo je prostě masa, stádo ovcí, které žije kopírováním. Pořád se mluví o individualitě jedince, jenže ta je v poslední době poměrně vzácná a ve většinové společnosti vlastně i nežádoucí. Společnost je ovládána trendy, módou, postoji a vším možným, a lidi jen tupě kopírují to, co zrovna jede, protože pak by měli pocit, že nezapadají. Toho se právě bojí.
Celkově mi připadá, že dnes je v módě být nekuřák, chlastat kafe ze starbucks, nechodit běhat, ale provozovat jogging, nechodit do posilovny, ale do fitness, být vegan, hipster, homosexuál a přitom předstírat zájem o alternativní směry, zároveň se držet zuby nehty mainstreamu.

3 Hanyuu Hanyuu | Web | 9. května 2017 v 11:50 | Reagovat

Mně třeba obecně vadí tvrzení řady slečen - miluju zvířata, ale maso potřebuju. Doplněné třeba ještě o dovětek - ale nejím králíky, protože mám doma králíka Toníčka. To je hloupý a pokrytecký.
Ale když řekneš, co jsi řekla v posledním odstavci, nikdo ti vlastně nemá co vyčítat. Jsi v tomhle ohledu sobecká? Jsi. Víš to. Takže tak.
Nejvíc střetů prostě vzniká ve chvíli, kdy si jedna strana nechce přiznat, jak se věci mají. Je to vcelku jednoduchý - ne, nejsi úplně upřímný milovník zvířat, když je máš denně na talíři. Ne, nejsi zachránce světa, když jsi vegan, ani vyšší životní forma.

Zároveň mi přijdou dost hloupý názory jako je třeba zrovna ten nade mnou (č.2). Že veganství je jen otázkou nějaký potřeby jít s davem nebo se mu naopak vymykat. Já se prostě stala vegetariánem, později veganem proto, že jsem nechtěla nadále jíst maso a později hlavně především mléčnými výrobky si huntovat tělo a zdraví. Co se týče testované kosmetiky a kosmetiky z živočišných složek, té jsem se stranila více méně po celou dobu, stejně jako kožené věci, kožešiny už tuplem. Bylo to v době, kdy jsem vedle sebe neměla jediného vegetariána ani vegana a prakticky žádné zastání a jestli mě to něco přineslo, tak maximálně hloupý řeči od druhých, zbytečně vyhrocený hádky a urážky. Takže tolik ohledně potřeby se lišit, protože tu jsem fakt taky neměla, navíc za takovou cenu.

4 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 9. května 2017 v 11:58 | Reagovat

[2]: Pfff, psychicky ztotožnili? Kámo, měl jsi někdy veganskou svíčkovou? Kam se hrabe ta pravá... Nevidim problém v tom, že se dělaj nemasový verze masových jídel, když jsou masový jídla fajn (viz svíčková), ale prostě je v nich maso, který někdo nejí. A za mě jsou teda kolikrát nemasový verze masových jídel lepší, protože ta náhrada masa lze častokrát lépe dochutit, alespoň když je šikovnej kuchař. A já se v tom alespoň nemusim nimrat a odtrhávat všechny šlachy a tlustý maso, který nejim. Takže za mě v pohodě. Nevidim důvod, proč by měli bejt vegani omezený jenom na pasení se, když to přeženu, protože "párek přece patří těm, co žerou maso". Ať si každej jí, co chce, přece. Ta tvoje "móda" ovládá jenom malou část lidský osobnosti, tak proč ty hroty.

Já si myslim, že se to číslo pokrytců společně s prohlubování podvědomí snižuje. Myslím u těch veganů, kteří jsou vegani celým životním stylem, tzn. žádné kožené bundy, boty a tak dále. Osobně jich znám většinu, vzpomenu si jenom na jednu kravku, která kamarádce řikala, jaká je nezodpovědná, že pije mlíko, zatimco na sobě měla kožený Martensky a obhajovala si to tim, že si je přece koupila, když veganka nebyla, tak je nebude vyhazovat. Takže v mym okolí ojedinělej případ.
A pak jsou vegani ze zdravotních důvodů, těch znam překvapivě taky dost, různý alergici a další nedomrlata. Ty pokrytcema fakt nenazvu, když si vezmou kožený Martensky.

5 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 9. května 2017 v 12:01 | Reagovat

[3]: Hm, jo no. Teď, když se na to koukam, tak mi přijde vcelku vtipný, že autorka hledá pokrytce jinde, u těch "špatných" u těch "jiných", když je jím sama. Fun fact, toť vše. Mám doma králíčka, tak nejím králíčky na opačný straně mince.

6 Chloë Noir Chloë Noir | E-mail | Web | 9. května 2017 v 12:43 | Reagovat

Tiež mám rada zvieratá. Ale mám rada aj svoj organizmus a nebudem mu odopierať niečo, čo viem, že potrebuje a čo mi aj chutí.
A dobrý článok. :D Proti veganom nemám nič, pokiaľ to nie sú nejakí radikáli, ktorí sa snažia iných donútiť do vegánstva a ak niekto nie je vegan, tak je podľa nich vrah a podobne. Tiež mi dosť občas lezie na nervy, že niektorí majú potrebu všade, ale že všade písať a hovoriť, že sú vegani. Koľko profilov, či už na instagrame, alebo hoci aj na blogoch bežne vidím, kde v popise je hneď - vegan.
Potom mám nutkanie dať si do popisu ja, že som mäsožravec. :D
Ja som názoru, že organizmus človeka sa líši od človeka k človeku - niekomu skutočne vyhovuje viac vegánska či vegetariánska strava, niekomu vážne mäso nechutí.
No zasmejem sa na tých, čo tvrdia, ako super im vyhovuje vegánska strava a pritom ddo seba musia pchať rôzne vitamíny a náhrady, aby nahradili to, čo im chýba v strave.
A úprimne? Rodičom, ktorí nútia aj svoje deti na vegánsku stravu, by som zákonom dala deti vziať (a tak isto aj psov a mačky takýmto ľuďom, pretože, kto kŕmi psa a mačku vegánskou stravou, napriek tomu, že sú to mäsožravé tvory, je podľa mňa prípad pre psychiatra).

7 klavesnicetuka klavesnicetuka | Web | 9. května 2017 v 12:49 | Reagovat

[2]: poslední odstavec mě dost zaujal, taky mi to tak někdy přijde:-) pravdou je, že většina lidí chce zapadnou a tedy kopírují ale při tom si myslí, že jsou originální...

k článku - spíš nechápu proč pořád někdo chce přesvědčit ostatní, že to a ono je dobré, když někdo nechce jíst maso, vejce a já nevím co ještě, tak ať to prostě nejí a kdo to jíst chce tak ať to jí...proč máme pořád potřebu někoho přesvědčovat, že naše dieta, názor apod. je ten jediný správný..(a tím teď nechci říct, že to ten článek dělá, jen to, že když jde o veganství a jiné témata vždycky se najde někdo kdo bude tvrdit jak je nezdravé být vegan a někdo jak je nezdravé jíst mléčný výrobek nebo maso)

8 Luci Luci | 9. května 2017 v 12:51 | Reagovat

"Prosím, jenom se nad sebou zamysli, proč si nestojíš za tím, co doopravdy máš rád?"

"... já osobně obdivuju lidi, kteří si stojí za svým"

"Vyzývám tě tedy, nestyď se za to, co rád jíš, posloucháš, říkáš, myslíš si, či jinak děláš, protože jseš to ty a za sebe by si se stydět neměl."

... So, milá O., kde je problém? :)

Nebo to pro jedlíky slaniny platí a pro jedlíky tofu to neplatí?

Mi nevadí nikdo

9 Avilan Avilan | Web | 9. května 2017 v 12:57 | Reagovat

"Je tu někdo z Vás doktor?"
"Ne, ale já jsem vegan."

Pro doplnění :D

Tak, jako já nikomu nevnucuji, aby jedl maso, nenávidím, když někdo cpe ostatním, aby ho nejedli. Ať každý jí, co chce nebo smí. Jsem opravdu alergická, když nějaký vegetarián nebo vegan kritizuje lidi, co maso jedí, dělá ze sebe skoro Boha, protože je nejlepší na světě a ti ostatní jsou špína. Na jednu stranu si mnozí hrají na mírumilovné lidičky, kteří prostě nejedí živočišné produkty, ale na druhou stranu po Vás plivou ostrá slova a povyšují se nad ostatní. Tenhle typ lidí to v hlavě nemá v pořádku.

10 Luci Luci | 9. května 2017 v 13:22 | Reagovat

[2]: Nejvíc v módě je nadávat na masy, ovce, módu a kopírování, podle toho, co vidím na internetu. Každý se cítí tak originálně, oproti ostatním, až je to neoriginální.

11 justleni justleni | Web | 9. května 2017 v 13:24 | Reagovat

Maso jím celkem málo, protože mi kromě kuřecích prsou skoro žádné nechutná. Nemám nic proti veganům, je to jejich svobodná volba, dokud někomu necpou, že jejich názor je ten jediný a správný. Přiznám se, že neřeším žádná éčka a podobné věci v potravinách, prostě jím co mi chutná, přijde mi, že dneska je in žít až přehnaně zdravě, příkladem jsou bio matky a tak podobně, ale jak píšu, jejich názor :)

12 Vencca Vencca | Web | 9. května 2017 v 13:55 | Reagovat

Nejlepší je, když oznámím ve vyhrocené situaci, že nemám ráda zvířata. A to tak že vůbec. Tedy živá, pochopitelně. Opravdu ráda pak vedu debatu na téma- pokud nemáš ráda zvířata, pak jsi zlej člověk.... prostě sranda k popukání.

13 Katka Katka | Web | 9. května 2017 v 15:20 | Reagovat

Přiznávám, že jsem si nějak nebyla jistá, co od tvého článku čekat, ale poměrně se mi líbí.
Sama jsem veganka a snažím se kvůli tomu nepřicházet do konfliktu s ostatními, ale občas to není jednoduché kvůli řečem, které provádí okolí. Viz i některé tady :D - Proč by vegan nemohl jíst masové náhražky, když mu maso chutná, ale nechce nikomu zbytečně ubližovat? A nebo to, že by se veganským rodičům měly vzít děti? Nechápu proč, když je dokázáno, že na správné veganské výživě není nic nezdravého a snad každý rodič své potomky vychovává k obrazu svému.
Líbí se mi, že sama přiznáváš, že jsi sobec, když si s tím takhle spokojená proč ne. Já mám zvířata taky ráda a přijde mi prostě logické nejíst je, když v nich není nic, co bych nemohla získat jinde. Sice mi přijde mi smutné, když někdo tvrdí jak je miluje a pak některá denně jí, ale je fajn, když předtím aspoň nezavírá oči nemá a nemá zbytečné výmluvy jako většina.

14 Daisy Daisy | Web | 9. května 2017 v 16:36 | Reagovat

Mně teda není osud zvířat putna, ale jsou alternativy.. např malochovy, šetrné farmy apod :)

15 Soloween Soloween | Web | 9. května 2017 v 16:54 | Reagovat

Ta narážka na Třešničkovou mě dostala. :D Je to fakt, že ta holka je hrozně hloupoučká a vůbec jí některý věci nedochází no...

16 Kiwi Kiwi | E-mail | Web | 9. května 2017 v 16:58 | Reagovat

No já nevím, asi fakt žiju na jiný planetě, ale jakýkoli alternativní stravovací nebo životní styly mi nikdy nikdo nevnucoval, takže pořád ty vtipy o veganech moc nechápu. Vlastně jsem většinou zjistila, že je člověk vegetarián/vegan až při nějakém prvním společném jídle, prostě proto, aby nešlo k nesrovnalostem.
Vlastně, spíš jsem se setkala s tím, že mi lidé, kteří ví, že maso nejím, neustále podstrkovali masné produkty. Což je například ve společné domácnosti trochu zneklidňující. Maso a ty věci okolo nejím už nějakou dobu a docela se mi znechutilo, takže asi tak.

Jestli je veganství a jiné životní styly nová móda? Nevidím nic špatného na tom, že se šíří čím dál více, z mého pohledu je to dobrá věc. Dobrá věc ze špatných důvodů je však záležitost docela diskutabilní.

Řekněme tedy, že doufám, že s tím srazem a zvedáním ruky nemáš pravdu.

17 Srdcová Dáma Srdcová Dáma | Web | 9. května 2017 v 17:58 | Reagovat

Skvělý a pravdivý článek :)

18 Kory Kory | Web | 9. května 2017 v 18:02 | Reagovat

Já teda nevim, ale kdo by dělal něco tak šíleně omezujícího jen kvůli póze? To musí být ve všech směrech hrozně nepraktický a člověk na to musí mít celkem dost sebeovládání, který bych třeba já rozhodně neměla. Takže ani nevěřím, že nějací, co by to měli jen jako pózu, existujou, vlastně.

19 O. O. | Web | 9. května 2017 v 19:16 | Reagovat

[8]: Myslím, že jsme si nerozuměly... Lidi, papkejte si i kameny.
Článek vyjadřuje názor, že pokud někdo mění své návyky jenom proto, aby se zavděčil skupině a jde proti svému osobnímu přesvědčení, tak je to špatný

[10]: Proti masám nic nemám, mohla bych uplatnit příklad. Líbí se mi síťované punčochy, teď jsou ty punčochy v módě, nebudu je nosit jen kvůli tomu, že je nosí každý? Budu dělat, to co se mi líbí a v čem se cítím pohodlně. Myslím, že jsme si vážně nerozuměly... Jak jsem již výše zmínila, vadí mi pouze, když někdo mění své návyky jenom proto, aby se zavděčil skupině a jde proti svému osobnímu přesvědčení

[12]: Někomu prostě zvířata vadí, znám pár lidí, co s tebou onen názor sdílí a nejsou o nic horší, než ti, kteří němé tváře milují :)

[15]: Spíše mi připadá, že má ego Erica Cartmana (13. série, 5. díl)

[16]: Asi mám o lidech špatné mínění...

[18]: Možná se pohybujeme v odlišných kolektivech, střední škola je střední škola a ne nadarmo se té naší říká slepičárna...

20 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 9. května 2017 v 20:23 | Reagovat

Inu. I kdyby byl vegan veganem jenom proto, že je to cool, není to na škodu. Další, kdo trochu přemýšlí nad tím, jaký má jeho stravování dopad, je super, ať to dělá z jakéhokoliv důvodu.
Každopádně si nemyslím, že by bylo pokrytectví být vegan a přitom mít chuť na slaninu. To si jako myslíš, že si vegani a vegetariáni nepamatují, jak jim to šmakovalo? Jen mají svoje důvody, proč si to radši odepřou. Není to nějaké popírání toho, co mám nebo nemám ráda, ale prostě seřazení priorit: jo, občas bych si dala šunku, ale radši si ji odepřu, protože vím, co za ní je.
Nějak nevím, co si o tomhle článku myslet. Vyčítáš veganům, že si přijdou jako lepší lidi než ostatní, a přitom děláš "ty lepší" z lidí, kteří maso jedí, jenom proto, že podle tebe nejsou pozéři.

21 O. O. | Web | 9. května 2017 v 21:02 | Reagovat

[20]: Omlouvám se, pokud ti to tak vyznělo, možná jsem měla rozvážněji volit slova, nechtěla jsem, aby mé tvrzení vyznělo, že všichni vegani jsou pozéři a lidé, co jí maso jsou svatí.

Proboha, neházím všechny do jednoho pytle, je rok 2017, kdo by to sakra dělal?

22 Háčko Háčko | E-mail | Web | 9. května 2017 v 21:48 | Reagovat

Toto je teda boj. Nech si každý žerie čo chce. Väčšina vegánov čo pozná nerieši či ich kamoš žerie miaso, aj keď sa hráva s kurkami na zahrade. Ja som vegeterián, a neznášam, keď niekto do mňa rype za to, že nejem miaso. Myslím, že sme sa dostali do doby, kedy si okolie robí prdel skôr z nejedenia mäsa. A tento boj sa pomalý dostáva do popredia viac ako feminizmus alebo rasizmus. Nie je to choré? Nech si každý je čo chce, načo sa pozerať druhému do taniera, keď ten tvoj je plný?

23 Karol Dee Karol Dee | Web | 9. května 2017 v 22:26 | Reagovat

Donedávna jsem se s žádným vnucováním jídelních ideologií nesetkala. Pár měsíců zpátky jsem ze zdravotních důvodů omezila živočišné výrobky na úplné minimum. Od té doby se neustále musím obhajovat před "masožravci". Sice mám pro ně akceptovatelný důvod, ale sakra, co je jim po mých důvodech? Moje sestra začala jíst vegansky taky a řeší se to snad u každého jídla mimo domov. A ne, ona s tím opravdu nezačíná. Závěr? Vegani jsou vystaveni mnohem větší palbě než je tomu naopak.

24 newsfromnature newsfromnature | E-mail | Web | 9. května 2017 v 22:36 | Reagovat

Moc zajímavý článek! Děkuji Ti za něj. Já nejsem vegan ani vegetarián, ale přesto říkám, že mám ráda zvířata. Jistě, že jsem proti nelidskému chování ke zvířatům nebo třeba proti klecovým chovům slepic, ale proč člověk v pravěku riskoval život, aby ulovil mamuta? Mohl přeci sbírat rostliny, ale on věděl, že potřebuje maso..... Ach, je to těžké v dnešní době. Zajeďte si na jatka a uvidíte...

25 B B | E-mail | Web | 9. května 2017 v 23:07 | Reagovat

Bývala jsem vegetarián, s veganstvim nesouhlasím z mnoha důvodů. Pokud chcete být vegan a dostávat do sebe opravdu živiny, které potřebujete (a že některé z nich jsou jen v mase/mléku/vejcích) tak nutně musíte jíst i různé potravinové doplňky, protože veganská strava vám bohužel neposkytne vše, co vaše tělo potřebuje. A proč bych do sebe cpala pilulky s nápisem B-komplex, nebo vitamin D, když si můžu dát vejce nebo rybu... Vegetarián jsem byla hlavně proto, že mi zvířat bylo líto. Díky tomu, že žiju na vesnici máme většinou vlastní vejce (někdy od sousedky) takže jsem o veganství ani nikdy neuvažovala. Nikdy jsem nepotkala vegana, který by mi vnucoval ať nejím to, na co jsen zvyklá, ale potkala jsem spoustu "všežravců", co mi vnucovali maso a dívali se na mě skrz prsty.

26 Avilan Avilan | Web | 10. května 2017 v 8:07 | Reagovat

[22]: Jo, dneska se dělá sranda z lidí, co nejí maso. Ale jenom díky těm jedincům, kteří k tomu ostatní podněcují. Je super, že lidi mají tu vůli maso nejíst, sama bych na to neměla, třeba jednou. Ale když tady jsou pak fakt lidi, co ti místo pozdravu vpálí, že jsou vegani, jako by to bylo nevím co, tak se pak nemůžeš divit, že tyhle narážky vznikají a lidi baví.

[25]: Jo, taky máme domácí vajíčka. Byla sranda pozorovat přítele, když jsem k nám na byt poprvé přivezla vajíčka od našich slepic. To je prostě něco úplně jiného xD

27 Háčko Háčko | E-mail | Web | 10. května 2017 v 8:27 | Reagovat

[26]: ja mäso nejem okrem morálných dôvodov hlavne preto, že mi nechutí, od malička sa mi hnusilo, matka ma ho priať nutila jesť a zhnusilo sa mi. A obecne, keď si uvedomíš, nie je to tak len s vegánstvom... niektorí ľudia ti vykecajú za pár minút celý svoj život:D neviem, prečo to robia. Tiež sa mi nepáčia ľudia, čo chodia s tričkom Vegan a potom doma ohrievajú stejky. Ale pózerstva je všade plno - z dôvodu túžby zapôsobiť na ľudí, ktorí tiež len pózujú:)

28 O. O. | Web | 10. května 2017 v 14:41 | Reagovat

A jenom takový dodatek.

Tohle bylo pouze zamyšlení, pokud je mezi komentujícími nějaká osoba, která je naštvaná, kvůli tomu, že ji můj článek urazil...
Jezte si kameny, je mi to u pozadí, pouze se zamýšlím, neříkám, že vaše stravování je špatné :)

29 m. m. | E-mail | Web | 10. května 2017 v 15:49 | Reagovat

[2]: "Vždy mi přišlo, že pokud vytvářejí takové produkty, psychicky se neztotožnili s veganstvím. Je mraky veganských a vegetariánských jídel a receptů, tak proč vytvářen náhražku čistě masového produktu???"

Protože jde o zvyk. Jíst maso je z největší části zvyk, zvyk na chuť a konzistenci. Lidé, kteří byli silně zvyklí na maso a začnou se snažit na něj odvyknout, mohou mít obrovský problém s tímhle zvykem. Někomu nedělá problém ze dne na den přestat, ale někomu to zase může trvat spoustu let a tohle může být jeden z důvodů.

Jenže jsou náhražky a náhražky. Třeba nakrájet tofu nebo tempeh a tvrdit o tom, že to je "vegan svíčková" je ten nejhorší paskvil a nejvíc na výsměch. Oproti tomu některé vegan párky nebo burgery opravdu chutnají jako párek nebo burger masový, což veganovi dá možnost ujíždět dál na svých oblíbených jídlech, na nichž je závislí, jenže právěže psychicky ho to osvobodí - nemusí už myslet na to, že tím někomu/něčemu ubližuje a může si to užít bez pocitu viny.

A nevím, co myslíš těmi mraky veganských a vegetariánských receptů. Většina těch, které opravdu nebudou obsahovat ani žádné náhražky, bude mít podle mě problém obstát v jídelníčku z hlediska živin, kdežto takové falešné párky, soja, tofu nebo Quorn mohou obsahovat spoustu živin třeba i v stravitelnější podobě než maso a jsou tím pádem normálně regulérní složkou jídla. Lidi to nejedí vždycky jen proto, aby dělali, že mají maso, je to prostě něco, co si přidáš do jídla kvůli živinám, struktuře, zajímavosti a chuti.

K článku: Obecně mě štvou jacíkoli lidé, co si na něco hrají, v tom se asi shodneme všichni. Pózy, přetvářky a podobně dokážou extrémně naštvat, na druhou stranu je třeba si sáhnout do svědomí, protože nějakou pózu občas dělá každý z nás. A tak to chce nesoudit moc přísně a utišit ego, když se chce nad takovým chováním rozohňovat. Každý se chce líbit. Každý chce nějakým způsobem zapadnout. Už jen to, že dáváme svým blogům hezké designy, by se dalo považovat za pózu a ovcovství. Ostatně máme všichni skoro stejné rozložení všeho, stejné profily, stejně tuctové barevné či fontové kombinace... jak se to liší od pozérství třeba v módě nebo jídle?

Souhlasím s tím, že vegan z módy je furt lepší pro svět než nevegan. Mně stačí, když mi to někdo vehementně cpe a vim, co je zač. Víc to ale nepitvám, ať si každý dělá, co chce, a veganstvím z módy určitě ničemu neškodí.

30 m. m. | E-mail | Web | 10. května 2017 v 15:49 | Reagovat

[29]: fuj, závislý

31 jeife jeife | E-mail | Web | 10. května 2017 v 17:45 | Reagovat

Asi mám štěstí, znám jen jednu vegan pózerku .. jinak jsou to všichni vegani, kteří to dělají buď ze soucitu, nebo ze zdravotního / ekologického důvodu. A nebo ze všech třech najednou .. jako já :D
Ono se na člověku dost rychle pozná, že to dělá jen pro to, aby byl "in". A vegani, stejně jako ostatní se od těhlech in pózerů drží raději dál :)

32 Lasička Lasička | 10. května 2017 v 19:01 | Reagovat

Toto si musíš pozrieť :3 https://www.facebook.com/veganfighterproject/ Najrakovinotvornejšia stránka :D

33 zheclá vyšruganá es zheclá vyšruganá es | Web | 10. května 2017 v 23:14 | Reagovat

ahoj, jsem vegan

34 Rogue Rogue | Web | 12. května 2017 v 9:58 | Reagovat

Podle mě je každého věc, jak se stravuje (včetně jeho motivů k tomuto druhu stravování) a neměl by to nikomu vnucovat... :)

35 Nancy Nancy | Web | 12. května 2017 v 10:44 | Reagovat

nechce sa mi citat komentare, ale clanok sa mi pacil a suhlasim s nim. je dobre vediet si priznat ze je clovek sebec, je to omnoho lepsie ako hladat vyhovorky typu "eee ja zivocisne produkty potrebujem lebo vitamin B12" a podobne kecy.

36 bydlenkabublicka bydlenkabublicka | Web | 12. května 2017 v 12:19 | Reagovat

Nevím co je screaming, a zvířata mám ráda a bolí mě, když je hnusně zabíjejí nebo se k nim nechovají hezky, ale tím, že si nedám vejce nebo vepřový podmínky na jatkách fákt nezměním, takže ho jím. Nejde o to jíst nejíst z výživovýho hlediska - taky mám chvíle, kdy maso nepotřebuju, ale jako mě štve ta humanita. Že jako nedám si masenko a jů, zachránila jsem kravičku. Hovno. Nic nikdo nezmění. Takže to mě na nich štve. Že to všem cpou a že jsou hysteričtí.

Podívej se na mě - jím maso horem dolem, snídám osmnáct vajec a půl tuny slaninky a zapíjím to kečupem z rajčat chovaných v zamřížovaném skleníku, který hlídá elektrický plot, a jak kvetu a jsem krásná !!!!

37 Viky Viky | Web | 12. května 2017 v 16:04 | Reagovat

[36]: "...ale tím, že si nedám vejce nebo vepřový podmínky na jatkách fákt nezměním, takže ho jím."

"Že jako nedám si masenko a jů, zachránila jsem kravičku. Hovno. Nic nikdo nezmění."

Proč myslíte, že lidé nejí maso, pokud tedy nemají nějaké problémy ohledně výživy? A všichni nejsou hysteričtí. Asi kolem sebe máte špatné lidi, kteří tento životní styl špatně reprezentují.

Důvodem, proč někteří nejí maso, je hlavně ten, že se jeho produkce a jeho nakupování sníží. Představte si, že jeden velkochov normálně prodává maso pod značkou "ABCDEF" (například) a lidé ho stále kupují a jeho producenti dostávají haldy peněz a zvířata vymírají a trpí. Pak ale nastává chvíle, kdy jeden vegan s vegetariánem řeknou všežravci, jak to celé chodí, proč je tento styl života zdravý a co nepožíváním masa podporuješ. A ten člověk, který si tuto konverzaci vyslechl, může měnit názor a také přestane podporovat všechny tyhle velkochovy atd. V obchodě si maso "ABCDEF" už nekupuje a ta značka přestává mít peníze. Ředitel téhle značky řekne: "Tak, naše maso se přestalo prodávat. Měli bychom se přizpůsobit trendu a začít pěstovat třeba brambory, protože ty se teď kupují nejvíce." (opět jen příklad). Chápete? Tihle lidé jdou jen za penězi. Když se skupiny veganů a vegetariánů budou rozšiřovat, alespoň trochu na naší planetě zachráníme.

Vegani a vegetariáni se snaží podpořit dobrou věc. Jen stále existují ti, kteří si mylně myslí, že se nic už nedá zachránit. Skutečně, jedinec nezachrání půlku planety. Ale skupiny ano. Takže jo, pokud skupina veganů nesežere chudáka krávu, zachrání se alespoň ona.

Vše je skutečně jen o penězích. Pokud přestaneme jíst tuny masa každý den, zachráníme nejednu krávu, ale třeba tisíce. Protože prostě nepůjdou na dračku.

Změnit životní styl/přestat jíst vybrané produkty, se může zdát složité. Ale jak do tohoto stylu zajedete, ani trochu to složité není.
Jen to prostě chce mít chuť zkusit novou věc a ne žrát maso se slovy: "no co, stejně se to nikdy nezmění, můžu jíst dál, nemusím mít špatný pocit. Mně jsou ostatní živočichové úplně u prdele. Hlavně, že na mně se mé tuky třesou a kráva nemá jak nakrmit své telátko."

Toť vše. Pokud máte názor jiný, můžeme diskutovat. Já si ovšem stojím za svým. Sama patřím mezi ty, kteří se snaží dělat něco správně.

Ať už můj komentář vyzněl jakkoliv, napsala jsem to, co bych řekla všem, kteří tento styl považují za hloupost. A hloupostí naprosto není. Ať už existují pozéři či cokoliv jiného. Chce to jen nebýt líný a změnit svůj styl života.

38 Viky Viky | Web | 12. května 2017 v 16:06 | Reagovat

[37]: Ještě bych ráda připsala mou oblíbenou větu: "Nejím nic, co má maminku."

39 gitty93 gitty93 | E-mail | Web | 12. května 2017 v 17:47 | Reagovat

divné :D píšeš skutečně o veganství, nebo jen o svojí nenáviděné dietě? Přijde mi, jako by tu o veganství až tak nešlo

40 bydlenkabublicka bydlenkabublicka | Web | 12. května 2017 v 21:56 | Reagovat

[38]:  Aha. Tak to pak hovoří za vše.
Takže vše ostatní sežereme a vybijeme, ale jen to, co rodí a plodí, necháme žít, protože jen ono si zaslouží žít a nebýt požírání jinými.
Tak to jsem ještě neslyšela.

41 Viky Viky | 13. května 2017 v 7:54 | Reagovat

[40]: Vše souvisí se vším. Takže pokud omezíme pojídání těchto tvorů, sice se mohou přemnožit, ale budou žít takovým životem, jaký je jim nejbližší. Nebudou zavření v klecích v naprosto odporných podmínkách. Příroda není hloupá. Zvládla by se zařídit tak, ať je všeho dostatk. i těch zvířat. Jenže abychom ji zcela zachránili, je potřeba dělat plno jiných věcí. Třeba kupovat jablka z Česka, ne že Španělska. Nepodporovat takhle ekologickou stopu.

Stačí si uvědomit, jak ten živočich trpěl jen kvůli našim žaludkům. Ten, kdo srdce na správném místě, bude chtít pomoct dalším, kteří se s tímto problémem snaží něco dělat.

Pokud budeme dále pěstovat ovoce, zeleninu, luštěniny atd. můžeme je přeci jíst. Okurka necítí to, co my či zvíře. Ta netrpí, když je jí dopřáno vše, co potřebuje. Se zvířaty je to ale jinak, to je všem jasné.

Příroda by skutečně zvládla něco málo změnit tak, abychom nežili v úplném přemnožení. Jen tomu prostě nikdo nevěří.

Pokud stále máte pochyby, vygooglete si další informace, proč existují vegani a vegetariáni. Za čím jdou, proč to chtějí a jak pomáhají.

Jinak, my přeci jíme už od dob neznámých úplně vše, co vidíme. Takže proč nezměnit tohle, když můžeme? Dosud se nám daří pěstovat to, co potřebujeme. Tak proč nebýt nápomocný a zasadit třeba jenom pažitku?

Také bych vám doporučila projít si některé weby, zkouknout pár videí o tom, jak to chodí na velkochovech a jiných místech, odkud běžný všežravec nakupuje maso. Třeba vám to na chvíli otevře oči a uvědomíte si, proč vlastně chceme pomoct tím, že maso nejíme.

42 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 13. května 2017 v 9:16 | Reagovat

[37]: Spíš ne. Mnohem pravděpodobnější je, že si řeknou, že ještě víc sníží náklady a sníží cenu, aby ti, co si doteď kupovali jinou značku, sáhli po té její a propad se vyrovnal. Rozhodně podnikatel (dosud úspěšný) v určité oblasti hned neskočí do jiné, aniž by nejdřív všemi možnými způsoby nezkusil zachránit svou dosavadní činnost.

43 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 13. května 2017 v 9:20 | Reagovat

[42]: Na druhou stranu to snadné řešení nemá vůbec. Snížení odbytu v první řadě bude znamenat tlak na to, aby přebrali zákaznickou základnu, která maso jí nadále. Z druhé strany by bylo možné vyvíjet tlak na zlepšování podmínek a standardů chovu a porážek, ovšem to zase bude tu cenu zvyšovat, spousta lidí nebude ochotná nebo ani schopná ji platit a pokud budou chtít jít maso, budou stále preferovat cenu nižší a ignorovat okolnosti. Ono to fakt tak snadné a naivní není.

44 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 13. května 2017 v 9:20 | Reagovat

[43]: *základnu konkurence

45 D€WXY D€WXY | Web | 13. května 2017 v 12:21 | Reagovat

žrádlo je fajn, ať už rostlinnýho nebo živočišnýho původu. živý zvíře stojí za hovno a to mezi ty zvířata počítám i lidi.

46 Čerf Čerf | E-mail | Web | 13. května 2017 v 15:51 | Reagovat

Mně je úplně jedno, co kdo jí a jaké ho k tomu vedou důvody, to je čistě jeho věc. Když bude i on stejně přistupovat ke mně a nebude se mě snažit přesvědčit, že zatímco on má vznešené cíle a odpovědnost, já jsem nevědomý a nezodpovědný sobec, budeme si docela normálně rozumět :-).

47 Zeya Zeya | Web | 13. května 2017 v 17:35 | Reagovat

Mě vegani ani vegetariáni nevadí, dokud mi nevnucují svůj styl života nebo nemají kecy typu "Proč se mazlíš se psem a při tom jíš prase.".
Vyrostla jsem na statku a na maso jsme chovali prase, slepice, husy, kachny a králíky. To jsou z mého pohledu "jedlá" zvířata. Ale třeba hovězí nebo divočina mi vůbec nechutná - asi, že na ní právě z dětství nejsem zvyklá, tak ji nebudu jíst - no a psy jsme taky nejdeli, tak asi tak.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama